O obci

Obec Trpín leží v nejjižnějším výběžku Pardubického kraje na území okresu Svitavy a sousedí s kraji Jihomoravským a Vysočinou. Společně s obcí Hlásnice tvoří územní celek, ve kterém žije 434 obyvatel. Zdejší malebná krajina se zvedá od východní brázdy, tvořené údolím potoka Křetínka, až do výšky 699 m n.m. (Panský vrch) a tvoří bránu do Českomoravské vrchoviny.

Historie

Dějiny Trpína

Není přesně známo, kdy byla obec založena, ani kdy a kým byl postaven původní kostel. Víme však, že původní vesnici tvořily usedlosti seskupené kolem rybníka a kostel byl postaven na vyvýšeném místě opodál. Dle legendy první zmínka o existenci obce pochází z roku 1012, v souvislosti s bitvou mezi knížetem Oldřichem a polským vojevůdcem Boleslavem Chrabrým. Z utrpení během tohoto střetu měl vzejít i název pro toto místo. 

Památky

Kostel sv. Václava

První zaručená zmínka o vesnici pochází z roku 1349, kdy byl zdejší kostel přidělen litomyšlskému biskupství. V první polovině 17. století se stal filiálním kostelem bysterské fary, avšak po skončení třicetileté války zpustl natolik, že musel být roku 1683 zbořen.

Turistické cíle

Významnými turistickými místy v blízkém okolí jsou město Polička, hrad Svojanov a Vírská přehrada. Obcí prochází turistické stezky a cyklotrasa č. 5085, na které je vybudováno turistické odpočívadlo. Srdečně Vás zveme k návštěvě našeho kraje. Více zde